Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z samochodu?

3 marca 2018

Usuwanie zapachu z samochodu

Zdecydowana większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne mycie samochodu. Bardzo często okazuje się jednak, że do stanu wnętrza auta nie przywiązujemy już aż tak dużej wagi. Niestety, bardzo często takie postępowanie przyczynia się do tego, że właśnie ono wymaga o wiele większej troski niż zewnętrzna część samochodu.

Regularnie sprzątaj wnętrze auta

Trudno wskazać jedno tylko źródło nieprzyjemnego zapachu, jaki unosi się w samochodzie. Bywają to zarówno papierosy, jak i transportowane zwierzęta, a często po prostu bałagan, jaki w nim panuje i sprawia, że bakterie gnilne mają znakomite warunki do rozwoju. Na szczęście, choć mamy do czynienia z poważnym problemem, nie oznacza to wcale, że nie będziemy w stanie uporać się z nim.

Problemy z brzydkim zapachem często mają naprawdę banalne źródła, winna może być sierść naszego ukochanego psa, błoto nanoszone przez podróżnych oraz resztki jedzenia. Jeśli dodamy do tego wilgoć, jaka utrzymuje się podczas jazdy, nie minie wiele czasu, a uzyskamy środowisko sprzyjające rozwojowi pleśni. Naszym celem powinno być więc robienie wszystkiego, aby nie doprowadzić do takiego stanu, a pomóc może nam w tym kompleksowe sprzątanie. Wcale nie musi być to trudne zadanie, pierwszym krokiem powinno być przy tym usunięcie tego wszystkiego, co mogłoby nam przeszkadzać.

Gdy ten etap mamy już za sobą, możemy zabrać się za odkurzanie upewniając się, że trafiamy nawet do tych miejsc, do których dostęp jest ograniczony. Jeśli odór wydzielają tapicerka lub dywaniki, również je czeka pranie. Poza zwykłymi preparatami czyszczącymi warto wówczas zaopatrzyć się w taki, który jest przeznaczony do walki z pleśnią. Tego rodzaju środki są zwykle silnie żrące, zasadne jest więc zakładanie rękawic ochronnych podczas ich używania. Tapicerka powinna być jednak nie tylko odkurzona, ale i wyprana. W tym celu powinno się korzystać ze specjalnych środków chemicznych. Wszystkie elementy plastikowe, w tym także klamki oraz kierownicę, należy dokładnie umyć miękką gąbką. Sama woda nie wystarczy, dobrze więc zaopatrzyć się w tym celu w środki chemiczne.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Serwisuj klimatyzację

Niestety, może okazać się również, że wnętrze naszego samochodu jest sterylnie czyste, a mimo to trudno jest nam oprzeć się wrażeniu, że panujący w nim zapach nie jest przyjemny. W takim przypadku najczęściej winna okazuje się klimatyzacja, a ściślej – nasze zaniedbania z nią związane. Gdy przewody są chłodne i panuje w nich wilgoć, stają się one miejscem jak gdyby stworzonym do tego, aby rozwijały się w nim grzyby i inne niebezpieczne mikroorganizmy, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Właśnie dlatego przynajmniej raz w roku klimatyzacja powinna być odgrzybiana. W sprzedaży dostępne są dziś specjalne preparaty, które ułatwiają to zadanie, znacznie lepszą opcją wydaje się jednak skorzystanie z oferty jednego ze specjalistycznych serwisów.

Pozbądź się zapachu nikotyny

Innym poważnym problemem może być nieprzyjemny zapach jako konsekwencja tendencji do palenia papierosów w samochodzie. Dym nikotynowy nie tylko prowadzi do powstania na szybach tłustego osadu i brudzi tapicerkę, ale również powoduje nieprzyjemny zapach. Najczęściej do jego eliminowania wykorzystuje się specjalne odświeżacze antynikotynowe, nie można jednak nie zauważyć tego, że zwykle nie eliminują go one w całości, a jedynie sprawiają, że sprawia on wrażenie bardziej przytłumionego. Jeśli chcemy z nich korzystać, pamiętajmy o starannej analizie instrukcji ich obsługi, w innym wypadku bowiem może się okazać, że będą one stanowić zagrożenie dla tapicerki – zwłaszcza zamszowej i wykonanej ze skóry.

image

Szymon Wyszyński

Redakcja zlomanczuk.com.pl